sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Ostrzeżenie przed burzami - czytaj więcej...

Orawska Biblioteka Publiczna

Orawska Biblioteka Publiczna

 Adres:
ul. Sobieskiego 13
34-480 Jabłonka
woj. małopolskie


e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona www: www.obporawa.pl
Telefon: +48 18 26 523 79
Faks: +48 18 26 402 48

Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce jest samodzielną jednostką organizacyjną instytucji kultury. Posiada 4 filie w miejscowościach: Chyżne, Lipnica Mała, Podwilk i Zubrzyca Górna.

Biblioteka mieści się w historycznym dla Jabłonki budynku, który wybudowany został staraniem mieszkańców w 1927 r. i pełnił rolę Domu Ludowego. Tutaj toczyło się życie kulturalne i tu też była pierwsza biblioteka. Budynek ten został wyremontowany i oddany do użytku 11 listopada 2010 r. z przeznaczeniem na potrzeby biblioteki. Budynek posiada windę i jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Głównym celem statutowym biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, kulturalnych, oświatowych i informacyjnych mieszkańców naszej gminy.

Księgozbiór biblioteki  prowadzony jest w systemie on-line i można z niego korzystać wchodząc na stronę internetową www.obporawa.pl  W zakładce katalogi Biblioteka udostępnia swoje zbiory na miejscu oraz na zewnątrz. Na miejscu udostępniane są publikacje zakwalifikowane do księgozbioru podręcznego są to: słowniki, informatory, kompendia z różnych dziedzin wiedzy. Z tej formy udostępniania licznie korzysta młodzież szkolna, licealiści oraz absolwenci szkół wyższych.

 

 
 Na parterze budynku znajduje się przestronna wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek, kącikiem dla dzieci, oraz zapleczem socjalnym dla pracowników.
 
 

 

Na piętrze biblioteka posiada czytelnię z bezpłatnym dostępem do Internetu, w której jest 8 stanowisk internetowych oraz kawiarenka, z której można korzystać przy organizowaniu spotkań. Czytelnia spełnia również rolę sali konferencyjnej, która może pomieścić 100 osób. Odbywają się tutaj spotkania autorskie, konferencje naukowe, oraz inne wydarzenia kulturalne. Korzystają z niej zarówno młodsi jak i starsi użytkownicy.Na drugim piętrze znajdują się pomieszczenia biurowe, oraz siedziba Zarządu Oddziału ZNP Orawa.

Bardzo dobre warunki lokalowe biblioteki, przekładają się na wzrost czytelnictwa.