sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Ostrzeżenie przed burzami - czytaj więcej...

Ambasadorzy folkloru i tradycji

Ambasadorzy folkloru i tradycji 

 

    Ponad pół wieku temu dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Jabłonce pan Andrzej Haniaczyk wpadł na genialny pomysł aby zbudować dziecięcy zespół pieśni i tańca oparty na folklorze Orawy, Podhala i Spisza. Nie wiedział wtedy zapewne jak trudnego podjął się dzieła. Nie wiedział również wtedy tego jak wiele satysfakcji i wspaniałych sukcesów w Polsce i całej niemal Europie odniesie "Małe Podhale". Taką bowiem wdzięczną nazwę przyjął ten wielki zespół małych podhalan. Wiele napisano ciepłych recenzji i pochwał w tej długiej historii zespołu. Wiele zyskał odznaczeń, wyróżnień i nagród.
    Nie sposób jest wyrazić słowami tego, co zrobił dla tych setek dzieci dając im możliwość zobaczenia innego świata - świata normalnej wielkiej Europy w czasach, kiedy nawet wyjazd na Słowację wiązał się z pokonywaniem wielu formalności. Niewiele pisano o tym jak wiele serc ludzkich podbił w całej Europie. Jak na wielkich salach koncertowych publiczność ze łzami w oczach na stojąco wyrażała wdzięczność za przeżyte chwile. Jak podczas pochodów ulicznych tysiące ludzi oklaskiwało zespół idący zawsze z biało-czerwoną flagą i napisem "Małe Podhale - POLAND". Nie było tam reporterów, wywiadów ani Internetu. Zachowało się tylko nieco starych fotografii i wspomnień tych, którzy mieli to szczęście przeżywać to, co opisałem. Dziś zespół prowadzi syn Janusz Haniaczyk równie dobrze, równie perfekcyjnie i profesjonalnie.
    Nie ma lepszej lekcji patriotyzmu dla tych setek a może tysięcy dzieci Małego Podhala i lepszej wizytówki regionu i Polski. Dziękujemy Ci Panie Andrzeju.

Tekst i niektóre fotografie - Sekretarz Urzędu Gminy

Andrzej Woszczek