sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Ostatnie pożegnanie Ks. Władysława Pilarczyka

Ostatnie pożegnanie Ks. Władysława Pilarczyka

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dotarła do nas informacja o odejściu do Domu Pana Księdza Władysława Pilarczyka, wybitnego Orawianina, regionalistę, redaktora a przede wszystkim oddanego służbie Chrystusa kapłana. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 29 października w Kościele św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej: o godz. 11:15 wprowadzenie ciała do kościoła i różaniec za zmarłego, o godz. 12:00 Msza św. żałobna, a po niej odprowadzenie ciała zmarłego do grobu na cmentarzu parafialnym.

 

Rys historyczny i biograficzny

Urodził się 28 listopada 1931 roku na Orawie, we wsi Kiczory, w pobliżu Lipnicy Wielkiej. Władysław wychowywał się w biednej góralskiej rodzinie o tradycjach patriotycznych. Jego ojciec - Paweł Pilarczyk angażował się w działalność na rzecz zachowania polskości Orawy. Współpracował ze znakomitymi postaciami Orawy, jak: Piotr Borowy, ks. Ferdynand Machay z bratem Karolem, ks. Józef Buroń, Pius Jabłoński, dzięki któremu syn Władysław podjął naukę w gimnazjum w Nowym Targu. Kontynuował kształcenie w Krakowskim Seminarium Duchownym, później studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 24 czerwca 1956 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Franciszka  Jopa w Katedrze na Wawelu.

Ks. Władysław posługę duszpasterską rozpoczął w parafii Radziechowy k. Żywca, później w Dobczycach, Jaworznie, Długoszynie, Kamesznicy oraz innych na terenie prawie całej archidiecezji krakowskiej. Każda miejscowość, w której sprawował posługę czymś się wyróżniała: inni ludzie, inna kultura, inne stroje odświętne. Ta praca przygotowała go dobrze do działalności społecznej i regionalistycznej. W 1995 roku ksiądz Władysław przeszedł na emeryturę.

Ten niezwykły człowiek, orawski góral, poświęcił swój czas na działalność społeczną w Towarzystwie Przyjaciół Orawy oraz w małopolskim i krajowym ruchu regionalnym. Mieszkańcom ukochanej Orawy - Szkole Podstawowej w Lipnicy Wielkiej - przekazał swoje cenne zbiory (kolekcjonowane przez kilkadziesiąt lat): książki, różnego rodzaju dokumenty, w tym osobiste, jak świadectwa szkolne, nominacje do parafii, fotografie, dzieła sztuki ludowej oraz ponad 900 medali, których kilkanaście wydanych własnym kosztem. Z jego inicjatywy w 1998 roku powołano Towarzystwo Przyjaciół Orawy, z siedzibą Zarządu w Krakowie.

Pierwszym prezesem TPO był prof. dr hab. Ryszard Kantor, wybitny etnograf, badacz kultury wsi polskiej. W latach 1992 -2002 funkcję prezesa pełnił ks. Władysław Pilarczyk, który zainicjował wydawanie pisma „Orawa” (kwartalnik, później rocznik) oraz innych publikacji dotyczących Orawy w serii „Biblioteki Orawskiej” Również z jego inicjatywy w 1999 roku powołana została Małopolska Rada Regionalnych Towarzystw Kultury, jako organ społeczny i doradczy dla towarzystw regionalnych działających w Małopolsce. Efektem działalności Małopolskiej Rady RTK było zorganizowanie Małopolskiego Ośrodka Dokumentacji Regionalnych Towarzystw Kultury z siedzibą w Bochni - w budynku własnym Stowarzyszenia Bochniaków. Celem działania Ośrodka było gromadzenie wydawnictw książkowych, prasy, wykonywanych medali, odznak regionalnych, których wydawcami były regionalne towarzystwa kulturalne w Małopolsce.

Na V Krajowym Kongresie Regionalnych Towarzystw Kultury we Wrocławiu (1994 r.) – wówczas opracowano Kartę Regionalizmu Polskiego – ks. Władysław Pilarczyk został wybrany w skład Prezydium Rady Krajowej RT - powierzono mu funkcję wiceprzewodniczącego. Na VI Krajowym Kongresie RTK w Radomiu (1998 r.) ks. Władysław został odznaczony Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i wybrany na sekretarza Rady Krajowej RTK.

Podczas VII Krajowego Kongresu RTK w Gorzowie Wielkopolskim (2002 r.) ks. W. Pilarczyka odznaczono Medalem Aleksandra Patkowskiego – wybitnego regionalisty polskiego okresu międzywojennego. Na VII Kongresie RTK zakończyła działalność Rada Krajowa RTK (dotychczas nie miała osobowości prawnej) i uchwalono powołanie ogólnopolskiej organizacji – Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2003 roku z inicjatywy ks. Władysława oraz kilku prezesów regionalnych towarzystw kultury z Małopolski, zorganizowano i zarejestrowano w KRS – Małopolski Związek Regionalnych Towarzystw Kultury, z siedzibą w Krakowie, ul. Rajska 1, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. W latach 2003-2010 ks. Władysław Pilarczyk pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu MZ RTK w Krakowie. W 2010 roku wybrano nowe władze MZ RTK, funkcję przewodniczącego powierzono Barbarze Miszczyk. Związek jest współwydawcą rocznika „MAŁOPOLSKA Regiony - Regionalizmy - Małe Ojczyzny”. Pierwszy tom tej publikacji Ks. Władysław wydał w 1999 r. za swoje prywatne środki finansowe.

Ks. Władysławowi Pilarczykowi – uchwałą Walnego Zebrania MZ RTK – przyznano tytuł „Honorowego Prezesa”. Ponadto posiada on tytuł „Honorowego Członka” Związku Podhalan, który sobie bardzo ceni oraz odznaczenia państwowe, regionalnych towarzystw kultury i samorządów lokalnych, „Ze wszystkich odznaczeń i wyróżnień najbardziej ceni Odznakę  „Zasłużony dla Ziemi Orawskiej” i Medal Komisji Edukacji Narodowej.”

„Ksiądz Władysław jest duszpasterzem-kapelanem regionalistów. Msze święte pod jego przewodnictwem i głoszone homilie mają szczególny wymiar duchowy dla ludzi kochających swoje „małe ojczyzny”.

 

oprac. Stanisław Klich

Wykorzystano wiadomości z artykułu, autorka Ewa Skrobiszewska, pt.

„Szlakami życia i działalności ks. Władysława Pilarczyka”, drukowany w

VIII tomie „MAŁOPOLSKA Regiony-Regionalizmy-Małe Ojczyzny”, Kraków 2006