sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Gminny konkurs recytatorski „450 – lecie Jabłonki”

Gminny konkurs recytatorski „450–lecie Jabłonki”

10 maja 2016 roku w Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce został przeprowadzony konkurs recytatorski o tematyce związanej ze stolicą Orawy. Organizatorami byli Wójt  Gminy oraz Gimnazjum im. ks. Inf. Ferdynanda Machaya. Uczestniczyli w nim najlepsi recytatorzy ze szkół podstawowych i gimnazjów naszej gminy.

„może spotkasz raz jeszcze wiarę
nadzieję i miłość
może Boga w człowieku
może ciszę miłą

może spokój ducha
może serca głos
tylko przybądź do Jabłonki
i słuchaj słuchaj”
                              
Zbigniew Tlałka „O Jabłonce”


Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów, recytując wybrane utwory zarówno w języku literackim jak i gwarowym. Można było usłyszeć wiersze takich twórców jak Emil Kowalczyk, Bogdan Pieróg, ks. Paweł Kubani, Krzysztof Kokot, Urszula Tom, Bogusława Warciak, Wioletta Machay oraz Zbigniew Tlałka. Utwory przywoływały sylwetki znanych postaci Jabłończańskich jak księża Machayowie – Starszy i Młodszy, ukazywały piękno krajobrazu, tradycji regionalnych czy też wydarzenia i codzienność życia w naszej wsi.

Konkurs otworzyła Pani dyrektor Bogusława Pilch witając uczestników konkursu  i ich opiekunów oraz przybyłych gości. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Antoni Karlak. Przypomniał o zbliżających się uroczystościach związanych z 450 – leciem Jabłonki. Podkreślił wagę tego wydarzenia i zachęcił do czynnego w nim uczestnictwa. Docenił również zaangażowanie młodzieży i opiekunów w kultywowanie tradycji regionalnych. W czasie  trwania konkursu przygrywała kapela zespołu „Małe Podhale” pod kierunkiem Janusza Haniaczyka.

W konkursie brało udział 11 uczniów ze szkół podstawowych i 9 z gimnazjów. Komisja  w składzie : przewodnicząca Barbara Zgama , oraz członkowie Emilia Joniak i Maria Łaciak wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach wiekowych:

KATEGORIA I – szkoła podstawowa

I miejsce – Izabela Grucel – SP nr 1 w Lipnicy Małej, opiekun Romana Maćkowiak – Stasik
II miejsce – Anna Lenart – SP w Jabłonce Bory, opiekun Agata Król
III miejsce – Klaudia Piecusiak – SP w Orawce, opiekun Renata Kilanowicz
Wyróżnienie – Emilia Ślusarczyk – SP w Jabłonce, opiekun Katarzyna Duduś

KATEGORIA II – gimnazjum


I miejsce – Melania Udziela –ZS w Podwilku, opiekun Grażyna Możdżeń
I miejsce – Natalia Sandrzyk – ZS w Jabłonce, opiekun Jolanta Szczęśniak - Basisty
II miejsce – Laura Jaromin – ZS w Orawce, opiekun Renata Kilanowicz
III miejsce – Weronika Łaciak – ZS w Chyżnem, opiekun Anna Lenczowska
III miejsce – Julita Bosak – ZS w Zubrzycy Górnej, opiekun Iwona Udziela
Wyróżnienie – Gabriela Niżnik – ZS w Orawce, opiekun Renata Kilanowicz.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem szkół naszej gminy, za co pani dyrektor podziękowała nauczycielom i dyrektorom, którzy mobilizują uczniów do uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej. Wręczyła również podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu, a uczestnicy otrzymali dyplomy za udział. Przypomniała, że nagrody zostaną rozdane w grudniu podczas podsumowania obchodów 450 – lecia.
                                                                                          
Archiwum szkoły