sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

IV Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych ORAWSKI ZBYRCOK

zbyrcok 2019Za nami IV Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych ORAWSKI ZBYRCOK. 20 i 21 listopada 2019 r. w murach OCK rozbrzmiewała orawska muzyka, niosły się orawskie melodie i tradycyjne przyśpiewki. Było to święto wszystkich miłośników orawskiego folkloru - ludzi, którzy z dumą wracają do korzeni i pielęgnują tradycje muzykowania i śpiewu ludowego oraz niosą w świat to, co w naszej kulturze najcenniejsze.


Przegląd otworzył wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, który podkreślił jak ważne jest pielęgnowanie naszej lokalnej tradycji oraz, że z radością zauważa rozkwit zainteresowania folklorem orawskim wśród młodego pokolenia. Sygnał do rozpoczęcia przeglądu dały „trombity Haniaczyków” oraz zbyrcoki Małego Podhala.

Komisja artystyczna stanęła przed trudnym zadaniem oceny 52 wykonawców (razem około 200 osób) w konkursach: kapel ludowych, grup śpiewaczych, instrumentalistów-solistów, śpiewaków-solistów i gawędziarzy.
Werdykt jury poznaliśmy w czwartkowe popołudnie. Protokół odczytał przewodniczący komisji Benedykt Kafel z MCK Sokół w Nowym Sączu. Dyplomy i nagrody wręczali: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, dyrektor OCK Karolina Strama i członkowie jury: Jadwiga Adamczyk z MCK Sokół w Nowym Sączu oraz Barbara Zgama. Ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród towarzyszyły okrzyki radości i gorące brawa.

Organizatorami konkursu byli: Wójt Gminy Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce i Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

Protokół

foto. Jan Ciepliński