sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Podsumowanie uroczystych obchodów 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski

100lecie PodsumowanieZa nami uroczyste obchody setnej rocznicy przyłączenia części Górnej Orawy do Polski, które miały miejsce 16 i 17 lipca 2020 roku w Jabłonce. Jednakże to nie koniec realizacji trzyletniego programu edukacyjno-kulturalnego 2018-2020 poświęconego tym przełomowym wydarzeniom w dziejach naszej rodzimej orawskiej ziemi i jednocześnie całej naszej Ojczyzny.

W poniedziałkowe popołudnie 20 lipca 2020 roku pod obeliskiem poświęconym 100-leciu przyłączenia Orawy do Polski miało miejsce spotkanie podsumowujące uroczystości z zeszłego tygodnia. Wzięli w nim udział m.in. wnuki orawskich bojowników i budzicieli polskości z lat 1918 – 1920, członkowie komitetu honorowego, parlamentarzyści, działacze, a także komitet organizacyjny. Jubileuszowe świętowanie rocznic najważniejszych wydarzeń sprzed stu lat nie jest tylko wspomnieniem przeszłości, lecz przesłaniem dla nas współczesnych Polaków i przyszłych pokoleń. Dlatego Gmina Jabłonka nie poprzestała jedynie na organizacji uroczystości, lecz połączyła je z działaniami naukowymi i edukacyjnymi, w trosce o to by prawda o walce o polskość Orawy przekazywana była z pokolenia na pokolenie.

Spójność i różnorodność tych działań zawdzięczamy społecznej pracy komitetu organizacyjnego na czele z przewodniczącą Panią Grażyna Karlak.

Piątkowa uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Janusza Mastalskiego – biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Niech Jego wymowne słowa dotyczące naszej wiary i postawy zapadną w naszych sercach.  Następnie w celu  upamiętnienia stulecia urodzin św. Jana Pawła II złożono wieniec i kwiaty  pod pomnikiem Papieża Pielgrzyma  w Jabłonce. Niniejsza część programu zakończyła się odśpiewaniem „Barki”.

Wydane z tej okazji publikacje stanowią źródło historii dla przyszłych pokoleń. Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce pod kierownictwem dyrektor Pani Marii Łaciak, zadbała o materialne utrwalenie pamięci o przodkach, którzy przez wieki żyjąc pod obcym panowaniem zachowali własną tożsamość, poprzez wydanie następujących publikacji:

 - dr hab. Jerzy M. Roszkowski, Działania na rzecz przyłączenia Orawy do II Rzeczypospolitej 1918-1920. Zasłużeni w tym czynie;

- mgr Łukasz Wiater „My tu Polocy”. Niezwykłe życiorysy orawskich Bojowników Niepodległości.

Natomiast Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, pod kierownictwem p.o. dyr. Pani Anny Paś-Filipek, wydało album „Pokłon Orawie” Andrzeja Dziubka – naszego artysty i przyjaciół, w którym podkreśla przywiązanie do orawskiej ziemi. Jesteśmy przekonali, że te melodie zabrzmią w sercu każdego z nas dla upamiętnienia budzicieli polskości.

Wójt Gminy Jabłonka składa serdeczne podziękowania komitetowi organizacyjnemu na czele z Panią Grażyną Karlak oraz wszystkim uczestnikom i współorganizatorom obchodów 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski, które są dla nas źródłem radości i dumy z dokonań naszych przodków.

Zapraszamy do włączenia się w kolejne wydarzenia kulturalne, sportowe i edukacyjne, które to zaplanowano na jesień 2020 roku i uroczyste zakończenie obchodów 11 listopada 2020 roku.