Polsko-węgierski koncert w Orawce

IMG 20200809 1811129 sierpnia 2020 roku w kościele w Orawce odbył się koncert upamiętniający tysiącletnią polsko-węgierską przyjaźń. Połączenie dźwięków gitary i harfy w wykonaniu Marii Korzeniowskiej i Fanni Nizalowski w tej drewnianej, najstarszej na Orawie świątyni, brzmiało wyjątkowo. Polsko-węgierski duet wykonał m.in. Barkę oraz Hymn świętych węgierskich. Artystkom za piękny koncert, muzykę kierującą ludzi do tego co szlachetne i piękne podziękował ks. proboszcz Adam Gabryś.

Koncert w Orawce to jeden z ostatnich punktów na drodze dyplomatycznej służby Konsul Generalnej Węgier w Krakowie prof. Adrienne Körmendy i okazja do pożegnania się z tak bliską Jej sercu orawską społecznością. Misja dyplomatyczna Pani Konsul w Małopolsce rozpoczęła się w Orawce udziałem w 2015 roku w jubileuszu 300-lecia konsekracji kościoła i kończy się również tutaj, w tej wyjątkowej świątyni.

Pani Konsul w słowach podsumowania i podziękowań podkreśliła, że kościół w Orawce jest symbolem wspólnoty kulturowej i braterskiej dwóch narodów.  Wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak dziękując za współpracę zmierzającą do zacieśniania polsko-węgierskiej przyjaźni i obecność na ważnych dla naszej społeczności uroczystościach, wręczył Pani Konsul dzwonek upamiętniający 100-lecie przyłączenia Orawy do Polski oraz bukiet kwiatów.