sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Wirtualna wystawa – Dziedzictwo kulturowe kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce

orawka kosciol wystawaSerdecznie zapraszamy do odwiedzenia wirtualnej wystawy online poświęconej dziedzictwu kulturowemu kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce.

Obejrzyj wirtualną wystawę

Wystawa dotyczy najważniejszego zabytku polskiej Orawy, jakim jest ten znany wszystkim Orawianom XVII-wieczny kościół.

Podzielona jest na pięć odrębnych części prezentujących różnorodną problematykę: świątynię i przestrzeń wokół niej, wnętrze kościoła, cykle malowideł stworzonych w jej wnętrzu oraz najważniejsze elementy dziedzictwa niematerialnego związane ze świętami, zwyczajami i obrzędami. Wystawa zawiera łącznie 80 fotografii, z których każda jest szczegółowo opisana. Teksty towarzyszące wystawie zawierają mało znane, a czasem zupełnie nowe treści dotyczące dziedzictwa kulturowego tej świątyni, łączącej dziedzictwo trzech narodów: Polski, Węgier i Słowacji.

Wystawa powinna być interesująca dla każdego Orawianina, który docenia znaczenie tożsamości i dziedzictwa swojego regionu, niezależnie z którego wywodzi się rodu i narodowości. Stanowi również cenne źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy na temat kultury i dziedzictwa Orawy. Jest również doskonałym materiałem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży, poszerzającym ich wiedzę o kulturze, historii i dziedzictwie regionu Orawy.

W najbliższym czasie Kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce zostanie wpisany na elitarną listę ,,pomników historii” tworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na której znajduje się ponad 100 zabytków o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski.

Przygotowanie wystawy dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,Kultura - Interwencje 2020”.

Wirtualna wystawa została przygotowana przez Fundację Przestrzenie Dziedzictwa z Krakowa, a jej partnerem w tym projekcie jest Orawska Biblioteka Publiczna.

Bezpłatny dostęp do wystawy: https://www.fundacjapd.pl/115

wystawa loga