sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Realizacja programu Erasmus+ „Nawet małe zmiany potrafią zdziałać wielkie cuda” - Szkoła Podstawowa nr 2 w Podwilku z wizytą w Czechach

erasmus 2022 3W dniach 2 – 7 października 2022 r. dzieci i ich opiekunowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Jana Góralika w Podwilku uczestniczyli w wyjeździe do Czech, do partnerskiego miasta gminy Jabłonka – Horic. Wyjazd ten był zorganizowany w ramach programu Erasmus+. Był to już kolejny etap tego projektu realizowanego wspólnie ze szkołą w Trstenie na Słowacji oraz szkołą w Horicach.Dziesięcioro uczniów szkoły w Podwilku uczyło się poprzez wspólne działania z rówieśnikami z innych krajów, w jaki sposób małymi zmianami można dużo zrobić w zakresie ochrony środowiska. Dzieci odkrywały nowe sposoby wykorzystywania odpadów, poznawały świat roślin i zwierząt.

W trakcie pobytu dzieci zwiedziły Horice, poznając atrakcje tego miasta m.in. – kościół Narodzenia NMP, Ogrody Smetany czyli park ze słynnymi rzeźbami i zabytkowym cmentarzem na wzgórzu, Wieżę Niepodległości Masaryka, cmentarz żydowski, synagogę i wiele innych ciekawych miejsc.

Uczestniczyły również w warsztatach, na których miały możliwość wyrobienia tradycyjnego produktu tego regionu „horickich trubicek” czyli słodkich rurek. Na przyrodniczej ścieżce edukacyjnej poznawały bogactwo flory i fauny okolicy, oglądały kamieniołom, gdzie wydobywano piaskowiec, charakterystyczny dla tego miejsca.

W Instytucie Badań i Uszlachetniania Owoców w Holovousy uczniowie zwiedzili labolatoria, szklarnie, sady; oglądali wystawę różnych odmian jabłek. W muzeum w Vrchlabi poznali dawne metody uprawy i obróbki lnu. W skansenie w Krnovicach odkrywali podobieństwa i różnice pomiędzy warunkami życia dawniej i współcześnie, zobaczyli stary młyn wodny i wiatrak. Nie zabrakło również zajęć praktycznych, na których wykonali wyroby z wełny, drutów.
Bardzo dużą atrakcją dla dzieci był wyjazd do Pragi, zwiedzanie jej wspaniałych zabytków, ale przede wszystkim pobyt w Narodowym Muzeum Rolnictwa, które zaskoczyło wszystkich ogromem i różnorodnością eksponatów, interaktywnymi ekspozycjami dotyczącymi leśnictwa, rybołówstwa, gastronomii, ekosystemu wodnego, maszyn rolniczych. Na warsztatach w muzeum dzieci przeprowadzały doświadczenia związane z pochodzeniem wybranych gatunków roślin.

Na warsztatach w szkole uczestnicy projektu robili ekokosmetyki – kremy i mydełka z naturalnych produktów, torby ekologiczne, ozdoby z drucików i korali, plakaty ekologiczne.
Dzieci zwiększały swoje kompetencje językowe i pogłębiały przyjaźnie poprzez wizytę w rodzinach czeskich dzieci, wspólną zabawę. Symbolem tych wszystkich wartości było „drzewko przyjaźni” posadzone w ogrodzie szkoły w Horicach.