sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Ogłoszenie

barszcz sosnowskiegoW związku z otrzymaną informacją, że Wody Polskie Nadzór Wodny w Nowym Targu wkrótce zajmie się usuwaniem barszczu Sosnowskiego rosnącego na brzegu potoku Piekielnik  Wójt Gminy Jabłonka apeluje  o zwalczanie barszczu Sosnowskiego rosnącego na posiadanych przez mieszkańców nieruchomościach. 

Prosimy o nielekceważenie problemu i podjęcie stosownych działań w przypadku stwierdzenia występowania tej rośliny na swojej nieruchomości. Zgodnie z ustawą o gatunkach obcych na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się barszczu Sosnowskiego  jako rośliny gatunkowo obcej. Istnieją metody mechaniczne i chemiczne zwalczania barszczu Sosnowskiego ( koszenie roślin, podcinianie korzeni, oprysk preparatami chemicznymi dopuszczonymi do obrotu).

Barszcz Sosnowskiego ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy, trudno gojących się ran i długo nie zanikających blizn. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.

Wykonując wszelkie zabiegi związane ze zwalczaniem barszczu Sosnowskiego, bez względu na stosowaną metodę, wymagane są szczególne środki ostrożności spowodowane toksycznością i właściwościami parzącymi rośliny.