W poniedziałek 11 czerwca 2018 roku w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbyło się spotkanie uczniów z orawskich szkół z Panią mecenas Małgorzatą Liśkiewicz, która mieszka i pracuje w Warszawie, ale jest naszą rodaczką z Podwilka. Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z historią naszego regionu i orawską drogą do niepodległej Polski.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego powołanego na okoliczność obchodów 100 rocznicy Odzyskania przez Polską Niepodległości przez Pana Antoniego Karlaka, Wójta Gminy Jabłonka wszystkich zebranych na sali uczniów i nauczycieli powitali: Pan Andrzej Kwiecień i Pani Katarzyna Karkos – historycy, członkowie Komitetu Organizacyjnego. W kilku zdaniach przekazali uczniom i ich opiekunom informacje o uroczystych obchodach związanych z 100 Rocznicą Odzyskania Niepodległości na terenie Gminy Jabłonka i działaniach podejmowanych w tym zakresie, zachęcając do zapoznania się z zakładką Niepodległa na stronie gminy.





W tym roku po raz kolejny ruszyła akcja "Podwórko talentów Nivea" Zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, zostanie wybudowane kolejne 20 Podwórek Talentów NIVEA, łącząc w niepowtarzalny sposób zabawę z nauką. Do konkursu zgłosiła się w tym roku Szkoła Podstawowa w Orawce.
Marek Pniaczek dwukrotnym srebrnym medalistą mistrzostw UE w kategorii do lat 16. Młody Orawianin na turnieju rozegranym w dniach 25 – 27 maja w słowackim Rużomberku, wywalczył drugie miejsce szachach szybkich i błyskawicznych! W pokonanym polu Marek zostawił m.in aktualnego mistrza Słowacji w tej kategorii wiekowej oraz 30 innych zawodników z różnych państw Europy.