sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Dzień Orawski w Barce

Dzień Orawski w Barce

W dniu 17 listopada 2015r. w budynku Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jabłonce znanym jako „Barka” odbył się Dzień Orawski przygotowany przez Nauczycieli i Podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego (OREW).

Na zaproszenie na uroczystość odpowiedział i przybył do Barki Pan Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak wraz z Dyrektorem Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Gminy Jabłonka Panią Marią Staszkiewicz i Dyrektorem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jabłonce Panią Grażyną Wierczek. Gośćmi na Dniu Orawskim byli także Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jabłonce-Borach Pani Maria Pilch z najmłodszymi swoimi uczniami Siostra Albertynka s. Mirosława oraz Nauczyciele, Podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Rabce-Zdroju i Uczestnicy i Wychowawcy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jabłonce. Uroczystość rozpoczęto tradycyjnym przywitaniem zebranych Gości chlebem i solą, po czym dzieci i młodzież korzystający z zajęć w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym wystawili przedstawienie zatytułowane „Skubarki”, wyreżyserowane przez Pana Krzysztofa Głodziaka, w którym udział wzięli wszyscy Podopieczni na miarę swoich indywidualnych możliwości psychofizycznych.  Gościnnie zatańczyli w przedstawieniu Uczestnicy zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jabłonce.

Po przedstawieniu głos zabrał Pan Wójt Gminy Jabłonka Pan Antoni Karlak, który podziękował za to, co w „Barce” dzieje się na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.  Stwierdził, że praca w takim miejscu to służba – służba drugiemu człowiekowi i powołanie.  Mówił, że każda wizyta w naszych Placówkach wiąże się dla Niego z zadumą. Zapewnił o swojej pamięci o Stowarzyszeniu także podczas swojej wizyty w Chicago, kiedy starał się Barkę promować w środowisku Polonii Amerykańskiej.

W ramach poczęstunku wszyscy skosztowali przepysznej kwaśnicy – po czym już do woli raczyli się orawskimi przysmakami – poszczególne grupy przygotowały m.in. pampuchy, kluskę z rzepy, kiszkę, zupę ze śliwek, zomyrwankę, herbatę z lipy, kawę zbożową, oscypki i smalec; na stole do próbowania pojawiła się także swojska szynka i kiełbasa, masło i chleb oraz domowe wypieki.

fot. - Jan Ciepliński
tekst - Katarzyna Zachwieja