sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Jabłonka - stolica polskiej Orawy

Jabłonka - stolica polskiej Orawy

W Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce w sobotę 15 grudnia odbyła się promocja książki pt. "Jabłonka - stolica polskiej Orawy". Książka ta jest publikacją popularno-naukową, w której znajdziemy nie tylko omówienie dziejów Jabłonki do 1945r., ale również historię parafii, informacje o rozwoju oświaty i opieki zdrowotnej, życia kulturalnego i społecznego, charakterystykę warunków przyrodniczo-geograficznych.

Zostały również poruszone zagadnienia związane z antropologią, etnologią, demografią, rolnictwem, usługami i przemysłem. Autorami poszczególnych rozdziałów książki są: prof. Tadeusz Trajdos, dr.hab Jerzy Roszkowski, dr Karol Balazs, Jan Łabus, Andrzej Madeja, Jadwiga Zborek, dr Barbara Zgama,  Katarzyna Grobarczyk – Piekło, dr Krzysztof Miraj, Jadwiga Pilch, Grażyna Karlak, Robert Kowalczyk, Zbigniew Suwada.

Na uroczystości wójt Antoni Karlak serdecznie podziękował autorom, mówiąc o potrzebie pielęgnowania tradycji, o istocie pamięci historycznej, o korzeniach i dziedzictwie regionalnym, z którego wyrasta tożsamość Orawy. Głos zabrał również prof. Tadeusz Trajdos i dr Karol Balazs z Budapesztu.

W pierwszej  części sześćsetstronicowej monografii Jabłonki z przyczyn technicznych nie można było  opublikować wszystkich zaplanowanych i opracowywanych tematów. W związku z tym w 2013 roku wydana będzie drugą część, w której zostaną uwzględnione pozostałe zagadnienia.  Wydanie to będzie poświęcone dziejom Jabłonki od 1945r. do 2012r.  W książce znajdą się m.in. następujące opracowania:  1. Administracja i władze samorządowe w Jabłonce (Rady, przewodniczący, naczelnicy, wójtowie, sołtysi oraz ich działalność i osiągnięcia) 2. Życie gospodarcze (m.in. działalność Kasy i Banku Spółdzielczego, Gminnej Spółdzielni S.CH., Wspólnoty Urbarialnej, Poczty oraz kluczowych zakładów przemysłowo-usługowych i handlowych. 3. Życie społeczne Jabłonki (towarzystwa, organizacje pozarządowe, mniejszość narodowa w Jabłonce itp.)

Na zakończenie promocji widzowie obejrzeli widowisko historyczne: „Co mnie tak dzierzy przy Tobie Orawo”, którego premiera odbyła się w czasie I Światowego Zjazdu Orawian.
 
fot. Jan Ciepliński