sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Chrześcijańska symbolika Flagi Rady Europy

Chrześcijańska symbolika Flagi Rady Europy

Jabłonka dołączyła do elitarnego grona miejscowości europejskich, w tym kilku polskich, które posiadają Flagę Honorową Rady Europy. 10 kwietnia 2014 r. Komisja ds. Środowiska, Zagospodarowania Przestrzennego i Władz Lokalnych Rady Europy przyznała Gminie Jabłonka Flagę Honorową Rady Europy.

Nasza gmina otrzymała to wyjątkowe wyróżnienie za aktywność międzynarodową i zasługi dla promocji idei jedności europejskiej. Uroczyste wręczenie prestiżowej nagrody nastąpiło 20 lipca 2014 r. na stadionie sportowym w Jabłonce. Flagę wręczył Wójtowi Gminy Jabłonka komisarz Rady Europy. Flaga Honorowa Rady Europy jest przyznawana tym gminom lub społecznościom lokalnym, które zostały uznane przez wspomnianą komisję za godne tego zaszczytu.
 
Flaga Honorowa Rady Europy jest drugim szczeblem w hierarchii dystynkcji przyznawanych przez Radę Europy. Otrzymanie jej jest warunkiem podjęcia starań o przyznanie Tablicy Honorowej lub Nagrody Europy. Dyplom Europy, pierwszy stopień nagrody, Jabłonka otrzymała 12 kwietnia 2011 roku.

Flaga Europy to emblemat składający się z okręgu dwunastu  złotych gwiazd pięcioramiennych  na lazurowym  tle. Niebieskie tło symbolizuje niebo nad Europą, a gwiazdy wyobrażające narody Europy formują okrąg symbolizujący ich jedność.  12 jest liczbą niezmienną - to symbol doskonałości i obfitości.

Autorem projektu flagi Rady Europy był Arsene Heitz z Alzacji. W swoim projekcie przedstawił na fladze dwanaście gwiazd z Cudownego Medalika, znanego z objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré w Paryżu i umieścił je  na tle koloru maryjnego. Europejska flaga jest więc w zamyśle jej twórcy sztandarem  Maryi. W dodatku jednogłośne zatwierdzenie flagi przez Komitet Ministrów Rady Europy dokonało się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP,  8 grudnia 1955 roku.

Poświęcenie flagi w kościele parafialnym  w Jabłonce to znak przesłany dla Europy i przypomnienie  Europejczykom o ich korzeniach i fundamentalnych wartościach,  o które my jako Europejczycy powinniśmy się troszczyć.