sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Narodowe Święto Niepodległości

11 Listopada 2020Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Jabłonka, podobnie jak w innych miejscach Polski, miały wymiar symboliczny.

Przed południem, w miniparku, pod tablicą upamiętniającą bojowników o orawską ziemię w latach 1918-1920, która odsłonięta została w 100-lecie przyłączenia Orawy do Polski, zostały złożone wieńce. Kwiaty składali: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak w asyście przewodniczącego Rady Gminy Jabłonka Eugeniusza Moniaka i z-cy przewodniczącego Wilmy Zubrzyckiej; przedstawiciele komitetu organizacyjnego obchodów 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski – przewodnicząca Grażyna Karlak, Maria Łaciak i Bernadeta Plaszczak oraz honorowy prezes Jan Łaciak w imieniu Klubu Babia Góra przy ZPPA w Chicago.

Jak co roku, pamiętając o zasłużonych dla Orawy, wójt gminy Jabłonka wraz z przedstawicielami samorządu złożył wieniec oraz znicze na grobie por. Wendelina Dziubka, dowódcy Legii Spisko-Orawskiej.

O godz. 11:00 w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce, odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Po eucharystii, pod pomnikiem papieża – pielgrzyma św. Jana Pawła II, ks. dziekan Kazimierz Czepiel odmówił modlitwę Anioł Pański. W samo południe na „jabłonczańskiej” górze Tabor wybrzmiały słowa Mazurka Dąbrowskiego.

foto. Łukasz Sowiński